İçerik Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Yönetimi

Doğası itibariyle içerik pazarlama, pazarlama iletişiminin diğer araçlarından çok daha karmaşık. Bir içerik pazarlama ajansı olarak, halkla ilişkiler ya da reklam ajansından çok daha karmaşık bir çalışma sistemimiz var. Bu karşılaştırmayı, yıllarca iletişim pazarlama sektörünün farklı kollarında çalışmış biri olarak yapıyorum.

Bazen ilk bakışta 20-30 sayfalık bir içeriğe sahip gibi gözüken bir web sitesinde 500 sayfa içerik bulunabiliyor. Bazen de bir müşteri adayı, elimizde hazır içerik bulunduğunu düşünüyor. Ancak her şeyi en baştan yapmak zorunda olduğunu görüyoruz.

İçerik pazarlamanın çok kapsamlı bir iş olması nedeniyle müşteri tarafında muhatap olduğumuz insan sayısı bir reklam ajansına göre oldukça fazla.

Bir de şöyle bir gerçek var: Birlikte iş yaptığımız herkesin bir fikri var ve bağlı olduğu departmanın işleri, diğerlerinden çok daha önemli. Bu noktada, içerik pazarlamada müşteri yönetimi adeta bir sanat haline geliyor.

Luxus olarak müşteri yönetimdeki genel politikamız, içeriğin oluşturulmasına destek verebilecek tüm tarafları mümkün olduğunca projeye dahil etmek ve talepler arasında optimal bir denge yaratmak.

Her projeye başlamadan önce, müşteriyi ve projenin konusunu anlamaya çalışıyoruz. Demek istediğim, gerçekten anlamaya çalışıyoruz. Özetle, yarın ajansı kapatıp, hizmet verdiğimiz şirkette yeni elemanlar olarak işe başlayabilecek düzeyde anlamaya çalışıyoruz. Bu aşamada müşterimizle daha sağlıklı bir iletişim platformu yaratmış oluyoruz. Markanın potansiyel iletişim problemlerini daha rahat görüyor, sorun çözme konusundaki sınırlarımızı daha rahat belirleyebiliyoruz.

Tüm büyük projelerimize müşteri tarafında olabildiğince çok sayıda kişinin katıldığı bir toplantıyla başlıyoruz. Eminim pazarlama iletişimi sektörünün farklı kanatlarında çalışan ajanslar da aynı şeyi yapıyorlardır. Ancak böyle bir toplantı onlar için “güzel bir şey”ken, bizim için bir “gereklilik”.

Bu derin ilişki sadece projelerimizin başlangıcında kurulmuyor. Bu ilişkiyi proje boyunca sürdürmeye özen gösteriyoruz. Bazı zamanlarda proje yöneticilerimiz müşterilerimizin ofislerinde çalışabiliyorlar. Müşteri tarafında projeyle ilgilenen isimlerle Luxus çalışanlarının tek bir ekip gibi çalışmalarını sağlıyoruz. Tabii ki bu tek taraflı bir şekilde gelişebilecek bir ilişki değil. Müşterilerimiz bize karşı ne kadar açık davranırsa, kurduğumuz ilişki de o kadar sağlam oluyor. Bu yakın ve yapıcı ilişki de projelerimize olumlu bir şekilde yansıyor.

İçerik pazarlama alanında müşteri ilişkileri yönetimi, projelerin başarısını büyük ölçüde etkileyen önemli bir faktör. Bu yüzden eğer bir reklam verenseniz, birlikte çalıştığınız ajansın müşteri ilişkileri konusundaki politikalarını yakından izleyin.