İçerik Pazarlama ve SEO

İçerik ajansı içerik üretir. Varlık sebebi olan birinci uzmanlık alanı budur. Ürettiği içeriği geniş kitlelere ulaştırabilmesi de içerik ajansının diğer uzmanlığını yansıtır. İçerik pazarlama kapsamında içeriklerin doğru üretimi ve doğru pazarlanmasında en büyük rolü tartışmasız SEO (Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu) oynar. Kullanıcıya bir kere ulaştıktan sonra ilgiyi kaybetmek istemiyorsanız içeriğinizin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Öte yandan içeriğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun, kullanıcıya ulaşmadıkça internet çöplüğünde kaybolacaktır.

İçerik ajansları, içerik pazarlama ve SEO

Günümüzde arama motorları eskisi gibi kandırılamıyor. Özgün içerik her zamankinden çok daha önemli ama uyulması gereken birtakım kurallar olduğunu da artık herkes biliyor.

Bütün algoritmaları belirleme şansına sahip olan Google hiç şüphesiz pazarı baskılıyor. Google ile uyumlu içerik ve kodlarınız varsa, diğer arama motorlarıyla da büyük oranda uyumlu bir içeriğiniz var demektir. Google, yardım sayfalarında optimizasyonla ilgili olarak detaylı bilgiler vermediği gibi içeriğinizin reddedilmesine benzer durumlarda da size pek yardımcı olmuyor. Bu sebeple SEO konusunda Türkçe ve İngilizce kaynaklara ve birtakım uygulamalara başvurmak gerekiyor. Bu uygulamalarla gerekli ölçümleri ve a-b testlerini rahatlıkla yapabilirsiniz.

SEO çalışmasıyla kısa sürede üst sıralarda yer alabilirsiniz, ancak…

SEO çalışması süreç içinde yenilenmeli. Bu çalışmayı sadece bir kez yaparsanız performansınızın bir süre sonra düşmeyeceğini kimse garanti edemez. Özetle, Google’ın sıklıkla yaptığı algoritma değişikliklerini takip ederek içeriğinizi düzenlemelisiniz.

Özellikle belirli kelimelerde üst sıralarda yer almak için SEO çalışması yapmak isteyenlere ufak bir ipucu!

Kelimenin geneline değil segmente edilmiş haline odaklanın. Yani “iPhone 7” aramasında üst sıralarda yer almak isterseniz “iPhone 7” yerine “iPhone 7 siyah 64 GB Şişli” gibi segmente edilmiş anahtar kelimelerle şansınız yükselecektir.