SEO’yu fethetmenin en kestirme yolu: Özgün içerik

Arama motorlarının gelişen algoritmaları sayesinde özgün içerik her geçen gün daha da değer kazanıyor.

Arama motorlarının hayatımıza girdiği yıllarda, içeriklerinizi küçük klavye numaralarıyla arama sonuçlarının üst sıralarına taşınmanız mümkündü. Şimdi ise sürekli gelişen ve sayısız güncellemeyle biçimlenen arama motoru algoritmaları bu kirliliğe dur demeye kararlı. Artık birbirinin benzeri hatta kopyası olan içerikler, anahtar kelimeler sıra sıra dizilse, SEO cambazlıkları yapılsa bile daha görünür kılınamıyor, bunlar artık geride kaldı! Tıpkı sizin gibi, arama motorları da en çok, okuyucunun işine yarayan özgün içerikleri seviyor.

Kullanıcı taleplerine yeterince cevap veremeyen özensiz ve kopya içerikler, yavaş yavaş arama sonuçlarının ilk sayfalarından yok oluyor. Okuyucu deneyimini ön plana çıkaran, kullanışlı ve istenileni doğrudan veren içerikler üst sıralara yerleşiyor.

Penguen, Panda ve Hummingbird gibi algoritmalarıyla kopya içeriğe savaş açan Google, haksız rekabeti engellemeye odaklanıyor. Özgün içeriğin önemi de bu noktada ortaya çıkıyor. Detaylı bir araştırma sürecinin ardından ince elenip sık dokunarak hazırlanan içerikler, ancak birkaç kez editör ve redaktör süzgecinden geçtikten sonra istenilen kıvama geliyor. Böylece, okuyucuya vadettiği bilgiyi nitelikli ve orijinal cümlelerle sunan içerikler kazanıyor.

Aslında içerik kirliliğinin temizlenmesi işini arama motorlarından beklemeye gerek yok. İçeriklerle ilgili şikâyetlerin yer aldığı platformlar hızla yaygınlaşıyor. Google’ın “Webspam” özelliği bunlardan biri.

İçeriğin kalitesi kadar sunumunu da önemseyen arama motorları, sayfanın tasarımına, içerikteki metin ve görsel dengesine, mobil uyumluluğuna göre bir sıralama oluşturuyor. Özellikle son Google güncellemelerinden olan Phantom Vol.5 ile kusursuz mobil destekli içeriklerin bir adım daha öne çıkarılacağı dedikoduları yayılıyor. Bu yeni algoritmalar ve arama optimizasyonları sayesinde, dipsiz bir çukur olan online içerik havuzunda, kullanıcı deneyimini ön plana çıkaran özgün içerikler, kitlelere çok daha rahat ulaşabiliyor.