Masaüstü Ekran Tarama Alışkanlıkları

İçerik pazarlama ve UX arasında oldukça sağlam bir bağ var. Bir içerik ajansı olarak bazı projelerimizde hangi problemin içerik pazarlamanın konusu, hangi problemin UX’in konusu olduğunu belirleyemediğimiz oluyor. Bu sebeple içerik pazarlama alanında çalışıyor olsak da UX ile ilgili konuları sürekli düşünüyoruz.

İçerik pazarlama ile dijital yayıncılık arasındaki en büyük farklardan biri, içerik pazarlama alanında içerik performansının önemli bir başarı unsuru olması. İçerik performansını etkileyen en önemli faktörlerden biri de içeriğin sayfa üzerindeki konumu.

Şekli tarama

UX kavramının ortaya çıktığı 2000’lerin başında yapılan araştırmalar, kullanıcıların PC ekranlarını F ya da E şeklinde taradıklarını gösteriyor. Bu model bazı durumlar özelinde tartışmaya açık olsa da büyük ölçüde geçerliliğini koruyor. Tabii bir de bu modelin soldan sağa doğru yazılan dillerde geçerli olduğunu söylemek lazım.

Bu modele göre kullanıcı ekranı sol üst köşeden başlayarak sağa ve aşağıya doğru tarıyor. Ara başlıklarda da sayfa ortasında göz sağa doğru kayıyor.

 

F şekli tarama, sayfa ilk satırlarının, satır başlarının ve ara başlıkların önemini gösteriyor.

Bu sistem içinde başarılı olabilmek için şunlara dikkat etmek gerekiyor:

  • Maksimum etkiyi yaratacak başlıklar kullanmak
    Kullanıcılar ilk olarak sayfa başlıklarına bakıyor. Etkin başlıklar, sayfa içeriğinin okunma şansını artırıyor.
  • Uzun paragraflardan kaçınmak
    Kullanıcılar sayfa üzerindeki paragrafları bloklar halinde görüyor ve uzun paragraflar F şeklinin kısa kollarının sayısının az olmasına neden oluyor. Kullanıcı gözü satır başlarından sayfa içine geçiş yapamadığı için sayfa içeriğinin anlaşılması güçleşiyor.
  • Listeler oluşturmak
    İçeriğin özelliğine göre bullet ya da numaralı listeler oluşturmak içeriğin kullanıcı gözü tarafından taranma olasılığını artırıyor. Ancak bir sayfa içinde bu listelerden iki adetten fazla kullanmamak gerekiyor.