Mobil Ekran Tarama Alışkanlıkları

Bir önceki yazımızda masaüstü ekran tarama alışkanlıklarından bahsetmiştik. Şimdi de mobil ekran tarama alışkanlıklarından bahsedelim.

Mobil cihazlarda içerik tüketim sistemlerini belirleyen en önemli etken dokunarak scroll yapma ve zoom in zoom out yapma özelliği.

Lineer ya da block by block kaydırma

Mobil içerik tüketenleri “lineer” içerik tüketenler ve “block by block” içerik tüketenler olarak iki ana sınıfa ayırabiliriz. Lineer içerik tüketenler sayfa sonuna geldiklerinde sayfayı aşağı kaydırıyorlar, block by block içerik tüketenler ise sayfaları içerik blokları olarak hizalayarak aşağı kaydırıyorlar.

Altın üçgen

Mobilde sayfa üzerindeki dikkat dağılımı konusunda desktop’ta olduğu gibi kesin bir pattern bulunmuyor. Tabanı sayfa solunda ve en ucu sayfa sağının ortasında bulunan bir “altın üçgen” oluşsa da bu dağılım web’deki kadar dramatik bir güce sahip değil.

Mobil cihazlarda, lineer ya da block by block şeklinde içerik tüketen kullanıcıların sayfa kaydırma alışkanlıklarına göre içeriği konumlandırmak etkiyi artırıyor. Bunu yapmak için de içeriği block by block sistemine göre tasarlamak yeterli. Zira bu okuma sisteminin gerektirdiği UX özellikleri, sayfaları lineer şekilde okuyan kullanıcıların da ihtiyaçlarını karşılıyor.

Uzun kaydırmalardan kaçının

Kullanıcılara mobil ekranlarda içerik tükettirmenin en zorlayıcı yanlarından biri bazı içeriklerin uzun kaydırmalar gerektirmesi. 400-500 kelimelik bir makale, masaüstü ekranlarda makul bir kaydırma uzunluğuna sahipken, aynı içerik mobil ekrana taşındığında çok uzun sayfaların oluşmasına neden olabiliyor.

Bu durumun önüne geçmek için biraz yaratıcı olmak gerek. Bu soruna yaratıcı bir çözüm geliştirme konusunda elimizdeki en önemli değer, mobil ekranların dokunmatik olma özelliği. Bu ekranları sadece yukarı ve aşağı değil, sağa ve sola da kaydırabiliyoruz. Dolayısıyla sayfa kurgularımızı sadece dikey eksende değil, dikey ve yatay eksende oluşturmamız mümkün.

Özetle mobil cihazlarda içerik etkinliğini maksimum düzeye getirmek için…

  • Stratejik öneme sahip içerik parçalarının altın üçgen içinde yer aldığına emin oldun.
  • İçeriğin anlamlı bir şekilde bloklara bölünmesini sağlayın. Kullanıcı sayfayı kaydırdığında içeriklerin altta ya da üstte yarım şekilde gözükmemesini sağlayın.
  • Uzun kaydırmalardan kaçınmak için yaratıcı çözümler bulmaya çalışın.