İçerik Pazarlama ve Yerel Hikâyenin Gizli Gücü

Pek çok ülkede otelcilik sektörünün Airbnb’ye savaş açtığını biliyoruz. Yetkililere bunun yanlış ve sektörü baltalayan bir girişim olduğu “hikâyesini” anlatıyorlar. İçerik pazarlama dünyasına göre sektör, yanlış hikâyeyi yanlış yerde anlatıyor. İçerik ajansları ise sektöre şu uyarıyı yapmak istiyor: Belirli bir bölgede hizmet veriyorsun, yerel olanla ilgili sende bir çok içerik var ve sen bunu satmak yerine yataklarının güzelliğinden bahsediyorsun.

İçerik Pazarlama Ajansları İçin Çekici Bir Konu

Bir Airbnb ev sahibinin sattığı şey çoğu zaman bir ev, oda ya da yatak değil, yerel bilginin ta kendisi oluyor. Dolayısıyla ev sahibi bilinçli ya da bilinçsiz bir içerik pazarlama faaliyeti yürütüyor. İyi oteller, gezginlerin sorularını yanıtlayacak, görülmesi gereken yerler konusunda doğru yönlendirme yapacak deneyim ve profesyonelliğe sahip hiç şüphesiz. Fakat otellerin yerel hikâye anlatıcılığı konusunda inandırıcılıktan uzak bir tavrı olduğu da kesin.

Gezginler Aslında Ne İstiyor?

Seyahat trendleri ilgilendiğimiz bir konu. Bir içerik pazarlama ajansı olarak bugüne kadar turizm sektörü için pek çok içerik stratejisi geliştirdik ve sayısız seyahat içeriği ürettik. Bugünkü eğilimler bize şunu söylüyor: Genç gezginler odalarından çok, sosyalleşebilecekleri ortak alanlarla ilgileniyorlar. Aynılıktan rahatsız oluyor, karakteristik yerler ve farklı tasarımları ilgi çekici buluyorlar. Turist tuzağı olan restoranlardan ve eğlencelerden uzak duruyorlar. Yerel halk tarafından önerilen yerlere büyük ilgi gösteriyorlar. Aslında aradıkları “benzersiz deneyimler” ve gerçekten yerel olan benzersizdir.

Airbnb belirli bir noktada bu talebi karşılıyor, otellerse bu hizmetle karşılaştırıldığında standart ve sürprizsiz görünüyor. Otellerin içerik pazarlama konusundaki yetersizlikleri bugün gelinen noktayı da net bir biçimde özetliyor. Tüm otel reklamları, tanıtım videoları, web siteleri ve Instagram sayfaları birbirinden klişe görüntüler ve cümlelerle dolu. İçerik pazarlama noktasında gezginleri heyecanlandıran çoğu şeye bu platformlarda yer verilmiyor.

İçerik Pazarlama ve Basit Bir Başarı Hikâyesi

İtalya’da bir otel, konukları için hazırladığı 50 sayfalık kitapçıkla büyük ilgi topladı. Sahibi tarafından elle yazılan, çizilen ve imzalanan bu kitapçığın tek cümlelik çıkış noktası şuydu: “Burada doğdum, burayı biliyorum ve büyükbabamdan bana kadar gelen deneyimleri ve hikâyeleri sizinle paylaşabilecek bilgiye ve heyecana sahibim.”

İçerik Ajansı İçin O Sihirli Cümle

Yukarıdaki cümle, bir içerik pazarlama yaklaşımı açısından son derece değerli. Çevrenin yaşam tarzını, mimari özelliklerini, tarihini son derece kişisel bir tonda sunabilmek ticari bir başarı aynı zamanda. Bunun yanı sıra yönlendirici bir kılavuz hazırlamak, yani faydalı bir içerik yaratmaksa paha biçilemez. “İşte bu kişinin sözünü ettiği restoranlara, kafelere, barlara, dükkanlara gidilir ve önerdiği yapılar mutlaka görülür” dedirtmekten bahsediyoruz. Elbette bir kitapçık her sorunu çözen dev bir anahtar değil. Ekibin de bu donanıma sahip olması ve tüm mecralarda o değerli cümleye uygun içerik üretilmesi son derece önemli.

×