İçerik Pazarlama ve Affiliate Marketing Trendleri

Affiliate marketing ve içerik pazarlama üzerinde uzun zamandır duruyoruz. Affiliate marketing ile işinizi büyütmek mi istiyorsunuz? Cevabınız evetse, affiliate marketing konusunda dikkate almanız gereken, 2019 yılında etkisini gösterecek bazı gelişmeler var. İçerik pazarlama ajansı perspektifinden baktığımızda da affiliate marketing’in büyüyeceğini, e- ticaret sitelerinin affiliate marketing’te lider olmaya devam edeceğini görüyoruz. Bunun yanı sıra veriye dayalı affiliate marketing’in önemi artacak. Ancak bu datayı yorumlayan ve kullanabilen insan kaynağına da ihtiyaç duyulacak. Aynı zamanda datayı sağlayacak ve işleri kolaylaştıracak yazılım altyapılarına olan ihtiyaç da gözle görülür biçimde artacak.

Affliate ajansları ve içerik ajansları

Affliate ajansları ve içerik ajansları ile iş birliklerinin boyut değiştireceğini kolaylıkla söyleyebiliyoruz. Affiliate, şirketlerin insan gücü ve yazılım yatırımı yapması gereken bir iş. Ancak her şirket böyle bir yatırım yapmak için yeterli kaynağa sahip değil. Öte yandan bazı şirketlerin bu yatırımı yapması, iş hacimlerini göz önüne alınca tamamen mantıksız. Orta ve küçük ölçekli e-ticaret sitelerinin sayısı da artıyor. Bu şirketlerin bir affiliate departmanı oluşturmak yerine, bir affiliate ajansıyla çalışmaları, bunun yanı sıra içerik pazarlama bakış açısı kazanmaya odaklanmaları çok daha mantıklı.

İçerik ajansları ile iş birliği

İçerik pazarlama ajansları ile yapılan iş birlikleri de boyut değiştiriyor. Markaların içerik ajansları ve hizmetleri konusunda beklentilerini netleştirmeleri gerekiyor. Örneğin, bir içerik pazarlama ajansı olarak şunu söyleyebiliriz: Mikro alanları sahiplenen içerik üreticileri kazanacak. Long tail keyword’lerde iyi sonuç alan web siteleri ön plana çıkacak. Bu ve benzeri öngörülerin sistemli bir biçimde değerlendirilebilmesi için içerik ajansları önemli bir rol üstleniyor.

Şeffaflık, data ve mobilin önemi

2019 yılında şeffaflık ön planda olacak. 2018’de Facebook ve Google tarafında büyük güvenlik ve şeffaflık sorunları ortaya çıkmış, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Regülasyonu (GDPR) devreye girmişti. Amerika’da da düzenlemeler sıkılaştı. Dolayısıyla bu yeni ortama ayak uydurabilenlerin ayakta kalacağını söylemek yanlış olmaz.

Mobil öncelikli yapıların da mercek altında olacağı görülüyor. Bu da içerik pazarlama ajansları ile ilerlenecek bir yol. Trafiğin büyük bir bölümü mobilden geldiği için hem içeriğin hem UX’in mobil kullanıma uygun olması gerekiyor.

İçerik ajanslarının ilgisini çeken bir diğer nokta da lokal içeriğin önemin artacak olması. Eğer bulunduğunuz bölge hakkında yerel içerik boşluğu varsa, bu boşluğu affiliate marketing ile doldurarak performansınızı geliştirebilirsiniz.

Mobil cihaz sayısı ve nesnelerin interneti (Internet of things – IOT) giderek yaygınlaşıyor. Kurumlar, miktarı oldukça artacak datayı toplayacak yazılım ve insan kaynağına sahip olmalı. Bununla birlikte elde edilen datayı yaratıcı bir biçimde okumak da son derece önemli.

×